ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 26-ին հանդիպել է Կիպրոս-Հայաստան համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հարիս Գեորգիադեսին:
Հանդիպմանը կարեւորվել է Հայաստան-Կիպրոս բարեկամ երկրների միջեւ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը: Կողմերը փաստել են միջպետական հարաբերություններում վերապահված խորհրդարանական դիվանագիտության առաջնահերթությունը` բարձր գնահատելով խորհրդարանների համագործակցությունը: Այս համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծվել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովների գործունեությունը: Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է մոտ ապագայում Հայաստան-Կիպրոս համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ձեւավորման մասին, ինչը նոր հեռանկարային ուղղություն է միասնական օրակարգերի առաջմղման  համար:
Զրուցակիցներն ընդգծել են միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների արդյունավետ փոխգործակցությունը` հատուկ կարեւորություն ունեցող հարցերի բարենպաստ լուծմանը հասնելու նպատակով: ԱԺ նախագահը շեշտել է Կիպրոսի հետ փոխգործակցությունը Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համատեքստում:
Քննարկմանն անդրադարձ է եղել Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի կիրարկման անհրաժեշտությանը: Կիպրոս-Հայաստան համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը կնպաստի բարեկամ երկրների միջխորհրդարանական եւ միջպետական հարաբերությունների առավել խորացմանը եւ զարգացմանը:

26 октября делегация во главе с А.Симоняном встретилась с председателем Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Кипр – Армения Харрисом Георгиадесом.
На встрече подчеркнута важность политического диалога на высоком уровне между дружественными Арменией и Кипром. Стороны подтвердили приоритет парламентской дипломатии в межгосударственных отношениях, высоко оценив сотрудничество законодательных органов. В этом контексте особо отмечена деятельность комиссий по межпарламентскому сотрудничеству в парламентах двух стран. А.Симонян сообщил о формировании в ближайшее время Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Армения – Кипр, что является новым перспективным направлением в продвижении совместных повесток дня.
Собеседники подчеркнули эффективное сотрудничество парламентариев двух стран на международной арене для достижения благоприятного решения вопросов особой важности. Председатель НС выделил взаимодействие с Кипром в контексте развития отношений Армения – Евросоюз.
В ходе обсуждения затронута необходимость реализации формата парламентского сотрудничества Кипр – Армения – Греция. Председатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Кипр – Армения подчеркнул, что официальный визит Председателя НС будет способствовать углублению и развитию межпарламентских и межгосударственных отношений дружественных стран.