ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 26-ին հանդիպել է Կիպրոս-Հայաստան համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հարիս Գեորգիադեսին:
Հանդիպմանը կարեւորվել է Հայաստան-Կիպրոս բարեկամ երկրների միջեւ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը: Կողմերը փաստել են միջպետական հարաբերություններում վերապահված խորհրդարանական դիվանագիտության առաջնահերթությունը` բարձր գնահատելով խորհրդարանների համագործակցությունը: Այս համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծվել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովների գործունեությունը: Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է մոտ ապագայում Հայաստան-Կիպրոս համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ձեւավորման մասին, ինչը նոր հեռանկարային ուղղություն է միասնական օրակարգերի առաջմղման  համար:
Զրուցակիցներն ընդգծել են միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների արդյունավետ փոխգործակցությունը` հատուկ կարեւորություն ունեցող հարցերի բարենպաստ լուծմանը հասնելու նպատակով: ԱԺ նախագահը շեշտել է Կիպրոսի հետ փոխգործակցությունը Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման համատեքստում:
Քննարկմանն անդրադարձ է եղել Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափի կիրարկման անհրաժեշտությանը: Կիպրոս-Հայաստան համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը կնպաստի բարեկամ երկրների միջխորհրդարանական եւ միջպետական հարաբերությունների առավել խորացմանը եւ զարգացմանը:

On October 26, the Delegation led by the RA National Assembly met with the Chair of Cyprus-Armenia Inter-Parliamentary Committee on Cooperation Harris Georgiades.
At the meeting the political dialogue of high level between Armenia-Cyprus friendly countries was highlighted. The sides affirmed the priority of the parliamentary diplomacy reserved in the inter-state relations, highly assessing the cooperation between parliaments. In this context the activity of the Inter-Parliamentary Committees on Cooperation functioning in parliaments of the two countries was especially underlined. Alen Simonyan has informed about the formation of Armenia-Cyprus Inter-Parliamentary Committee on Cooperation in the near future, which is a perspective direction for the advancement of the united agendas.
The interlocutors underlined the effective cooperation of the two countries’ parliamentarians on the international platforms to reach the favourable solution of special importance issues. The NA President stressed the cooperation with Cyprus in the context of the development of Armenia-European Union relations.
At the meeting the necessity of the use of Cyprus-Armenia-Greece parliamentary cooperation format. The Chair of Cyprus-Armenia Inter-Parliamentary Committee on Cooperation underscored that the RA NA President’s official visit would promote the further deepening and development of the inter-parliamentary and inter-state relations of the friendly countries.